O
oddziale

Aktualności

Więcej pieniędzy na Pomorzu na endoprotezy i psychiatrię

19-03-2019 11:56:24

Dodatkowe prawie 10 milionów złotych pomorski NFZ przeznaczy na  wszczepianie endoprotez stawów biodrowego i kolanowego w 2019 roku. Stanie się tak w efekcie dokonanej przez prezesa NFZ marcowej zmiany planu finansowego Funduszu.

Pieniądze te otrzyma jedenaście pomorskich szpitali. Dodatkowe środki pozwolą na wykonanie około 670 zabiegów, co pozwoli kontynuować proces zmniejszania liczby oczekujących i czasu oczekiwania  na operacje z zakresu endoprotezoplastyki. Wstępny plan finansowy pomorskiego Funduszu zakładał przeznaczenie na ten cel w 2019 roku ponad 40 milionów złotych.

Warto zauważyć, że  Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ zapłacił wcześniej za wszystkie operacje wszczepiania endoprotez stawów biodrowego i kolanowego wykonane w 2018 roku, łącznie z zabiegami wykraczającymi poza finansowy zakres zawartych umów.

Wzrosną też o ponad 420 tysięcy złotych,  z wstępnie planowanej kwoty ponad 13,8 miliona złotych do ponad 14,2 miliona złotych,  nakłady pomorskiego NFZ w 2019 roku na opiekę psychiatryczną.  Dodatkowe pieniądze, pochodzące ze środków własnych POW NFZ, przeznaczone zostaną na ambulatoryjne leczenie psychiatryczne dorosłych ze szczególnym uwzględnieniem cierpiących na schizofrenię.

Decyzję o zwiększeniu środków na ten rodzaj świadczeń opieki zdrowotnej pomorski NFZ podjął po dokonaniu szczegółowej analizy sprawozdań dotyczących opieki psychiatrycznej na obszarze województwa pomorskiego, która wykazała zauważalny wzrost na Pomorzu liczby pacjentów,
u których zdiagnozowano jedno z najcięższych zaburzeń psychiatrycznych,  jakim jest schizofrenia.

źródło: Rzecznik Prasowy Pomorskiego OW NFZ

data publikacji: 19 marca 2019 r.

  Wszystkie aktualności